Ako to tam vyzerá?

Bilgymácka  komunita BARAKA sa nachádza v priestoroch Bilingválneho gymnázia C.S.Lewisa v Bratislave. Jej súčasťou sú ubytovacie aj spoločenské priestory, ktoré majú kapacitu 15-20 ľudí.

V týchto priestoroch sa nachádza:

  • Ubytovanie v dvoj- a troj-posteľových izbách s vlastnou sprchou a sociálnym zariadením. Tento priestor sa stáva na 10 mesiacov domovom pre každého člena komunity. Bývanie nie je luxusné, ale zároveň robíme veľa pre to, aby sa všetci členovia cítili ako doma a aby v momentoch, keď sa potrebujú stiahnuť do pokoja a samoty, mali takýto priestor k dispozícii.

  • Študovňa s knižnicou je priestor, kde prebiehajú vzdelávacie workshopy a prednášky komunity. Mimo tohto času je to miestnosť zasvätená na koncentrované štúdium. Keď vstúpim do miestnosti a niekto tam už študuje, so súhlasným prikývnutím ho zdravím a ukladám sa na stôl obďaleč s dobrým pocitom, že nie som jediný na svete, kto má študijné povinnosti, či chuť trochu si v tichosti čítať.

  • Kuchyňa, kde sa môžeme jeden od druhého učiť kulinárskemu umeniu alebo si len tak spraviť niečo jednoduché. V dňoch, kedy má komunita spoločnú večeru, je kuchyňa revírom tých, ktorí majú práve službu. Vždy ale isto bude čo šúpať, krájať či miešať aj pre ostatných.

  • Klubovňa a obývačka sú centrom komunitného života. Niekedy je odtiaľto počuť smiech, inokedy film či diskusiu a opäť inokedy hrá v pozadí pokojná hudba a ľudia sa zdanlivo len tak motajú či v hlúčikoch rozprávajú. Je to priestor na obyčajný život a budovanie vzťahov.

  • V technickej miestnosti a práčovni nájdeme všetko potrebné na to, aby sme viedli samostatný život a vedeli sa o seba postarať aj bez pomoci našich starostlivých mamičiek.

  • Tichá miestnosť je miesto ústrania pre tých, ktorí hľadajú miesto pre samotu, ticho a/alebo modlitbu. Na tieto účely používame aj neďaleký les.

Sme radi že sa nám na Bilgyme doteraz rekonštrukciou podarilo vdýchnuť viac farieb mnohým učebniam, študentskej kaviarni, telocvični, posilňovni a mnohým tútorovniam. Veríme, že aj vďaka ľuďom v komunite budú tieto priestory naďalej nielen farebné, ale aj plné života.

 

Upozornenie: Takéto zariadenie jednotlivých priestorov je prácou Barakáčov daného roka, a tak je vysoká šanca, že ak sa chystáte do Baraky, tak bude vyzerať inak, ako na obrázkoch. 🙂