Milí priatelia a podporovatelia, milí Barakáči!

Tento newsletter píšem v júlových dňoch, kedy sa horúce dni striedajú s dažďom a búrkami. Tretí rok Baraky je už takmer dva mesiace ukončený a ja vám s radosťou a s jemným sentimentom prinášam zhrnutie toho, čím sme žili počas jari. Nech je tento newsletter pre vás malým letným potešením!

S postupujúcim uvoľňovaním opatrení sa aj nám v Barake otvorili možnosti na to, čo všetko ešte spolu môžeme komunitne prežiť a ako môžeme byť obohatením aj pre iných. Sme veľmi radi, že sme na jeden aprílový týždeň mohli u nás privítať tretiačku Danielu (na foto vľavo), ktorá si s nami chcela vyskúšať komunitný život. Zároveň sme vďační aj za návštevu troch našich učiteľov – Dušana, Mišky a Alice. Boli jednými z mála hostí, ktorých sme tento rok mohli v Barake privítať!

image3

 

V rámci spoločných víkendoviek sme na konci apríla zavítali k benediktínskym mníchom na Sampor (foto nižšie),  kde sme oddychovali v  krásnom prostredí  a premýšľali aj nad duchovnom v našich životoch. Mnísi nás na konci obdarovali pár kusmi vlastnoručne upečeného chleba a bol to veru výnimočný dar, keďže aj v Barake sme tento rok piekli vlastný chlieb, za čo ďakujeme Helči, Randi, Hanke, Salme a Paule. Nika nám zase z času na čas upiekla vianočku a Filip zase bábovky. Nemali sme teda núdzu o poctivé domáce pečivo:) Komunitného ducha tiež povzbudila opekačka pri Dunaji, ktorú nám pripravili v máji Paula s Paťom. A vďaka Kláre a jej záujmu o lezenie sme si vyskúšali lezenie na lezeckej stene – mnohí z nás po prvýkrát!

Počas celého roka sme premýšľali o troch hlavných témach: identita, kontext a poslanie.  Práve téma poslania nás sprevádzala v závere

Baraky. Postupne prichádzali výsledky príjmačiek z jednotlivých univerzít (Barakáči sa ocitnú budúci rok okrem Slovenska aj v Rakúsku, Holandsku a Británií), takže to malo aj veľmi konkrétnu podobu. No zároveň sme vnímali naše poslanie aj širšie – manželia Andrew a Hellen Fellowsovci (ktorí 20 rokov viedli komunitu L´abri v Anglicku, foto vpravo) nám cez Zoom položili otázku, čo sme sa v Barake o sebe i o druhých naučili a ako zúročíme našu skúsenosť v budúcom roku/rokoch. Asi každý jeden z nás vedel svojim spôsobom uchopiť Andrewovu súkromnú definíciu komunity: komunita je kus neba, ale aj pekla.

Integrálnou súčasťou Baraky je aj to, že sa darúva smerom von. Sme radi, že Klára, Rudo, Hela, Filip, Paťo a Aďo poskytovali aj počas online vyučovania konkrétnu podporu prvákom prostredníctvom peer mentoringu, ktorý sa pomaly na Bilgyme etabluje. Nika zase úspešne dotiahla potravinovú zbierku pre Nota Bene, aj s pomocou mnohých dobrovoľníkov, ktorých koordinovala. Veľmi ďakujeme aj za vašu pomoc, či už potravinovú alebo logistickú! Vďaka Salminmu prepojeniu na Komunitou St. Egidio sme pokračovali s prípravou malých snackových balíčkov pre ľudí bez domova (Helča a Hanka priamo v akcií na fotke). Sme radi, že Baraka 3 zanecháva malú stopu aj na Bilgyme – Paula aj počas lockdownu viedla online Bilgym debatný klub a Hanka a Paťo spolu s Terezou Viglášovou rozbehli Bilgym podcast (pozývame vás k vypočutiu a špeciálne nás teší, že Rudo v jednom z nich pozdieľal svoje skúsenosti z Baraky). Debatnému klubu a aj podcastu držíme palce, nech sú potešením aj inšpiráciou nielen pre Bilgymákov! Týmto tiež chceme poďakovať všetkým ochotným supervízorom, ktorí Barakáčov sprevádzali v ich stážach aj počas korona roka.

S treťou Barakou sme sa definitívne rozlúčili 30.mája tak, ako sme zvykli aj v ostatných rokoch: posledným spoločným obedom, spoločnou prechádzkou (a skupinovým objatím:)). Ďakujeme za vašu podporu a držte Barakáčom palce v ich nových životných kontextoch!

Záverom pár noviniek z barakáčskeho tímu

Začiatkom júla sa vzali Dávid s Randi a sme veľmi radi, že sme mohli byť pri tom! Obom im zo srdca gratulujeme a prajeme Božie požehnanie! 

Od septembra začne už štvrtý rok Baraky. Prídu 9 noví účastníci, no obmení sa aj tím – Zuzka Kotvanová, Dávid Laco, Marek Zeleniak a Randi Cramer Laco si dávajú zatiaľ pauzu na tento rok a v tíme ich vystriedajú Kristína Uhlíková, Palo Jurčo a Ondro Szekély s rodinou. Tešíme sa, že po troch rokoch bude súčasťou Baraky aj rodina – ide o koncept, ktorý bol ideovou súčasťou Baraky, ale zatiaľ sa nám nepodaril uskutočniť. Dávid a Zuzka zostávajú súčasťou externého tímu ako konzultanti. Držíme novým workerom palce a tešíme sa na Baraku 4!

Malým darom na koniec tohto newslettra sú odkazy či malé reflexie od absolventov tretej Baraky, ktoré vám – našim priateľom a podporovateľom – zanechávajú:

 

Nika Krajčíková: Premýšľala som minule nad tým, ako by som kombináciu gap-yearu a lockdownu zvládla bez Baraky. Prišla som na to, že by moje mentálne zdravie pravdepodobne utrpelo vážne škody. To je jedna vec. Ďalšou je, že Baraka je super, lebo z teba dokáže spraviť vnímavejšieho, otvorenejšieho, zodpovednejšieho a ľudskejšieho človeka. Ak chceš.

Klára Hulíková: Naučilo ma to trpezlivosti, príjimaniu extrémnej diverzity a inakosti (kontexty a rodiny ostatných barakáčov), láskavosti, aj tichosti, aj lepšiemu vyjadrovaniu sa. Bol to rok, kedy som asi najviac vyspela, scitlivela, rástla charakterom…

Paula Miklová: Vo všeobecnosti bola pre mňa BRK zdravým priestorom na vytváranie vzťahov, zábavy, sebapoznávania, určovania si hraníc, zotázňovania názorov, možnosti pomôcť škole, atď. Odporúčam. Som rada, že sa na mňa netlačilo s vierou a náboženstvom, a že rešpektovala moje vegánstvo.

Helča Gálliková: Komunita človeka veľa naučí o svete (tie veci sa sami nespravia), ľuďoch (každý má svoje chyby a treba sa naučiť ich spracovať a prijať, nedá sa vždy len odísť) a sebe samom (čo mi dali rodičia, čomu sa vyhýbam už dlhú dobu, v čom ma čakajú prekážky v budúcnosti a neskôr, kebyže som na ne sám/sama ma zložia, no teraz tu mám komunitu, ktorá ma podrží). Nebyť priateľov a podporovateľov Baraky, nie je komunita, a tak nie je teraz vyše 30 ľudí po takejto náročnej, no úžasnej premene.

Rudo Kirchner: Veľká vďaka všetkým donorom Baraky. Aj priateľom. Netvrdím, že Baraka je absolútne najlepšie miesto pre vaše peniaze, ale bez väčších pochýb ste pomohli skupine stredoškolských študentov si nájsť svoje miesto v skupine, raňajky na stole a úsmev na tvári.

Hanka Popelišová: Baraka je úplne super príležitosť spoznať nových ľudí, dáva možnosť pracovať s predsudkami a je aj skvelou príležitosťou spoznať samého seba v inom prostredí, ako sa človek správa medzi toľkými (cudzími) ľuďmi, introvertom pomáha trochu menej ostýchať sa (teda, hovorím minimálne za mňa) a tiež som vďaka tomu zistila, ako fungujú rôzne rodiny, aké majú zvyky, atď.

Salma AlHenami: Prispievate na rast mladých ľudí. Z mojej skúsenosti: Baraka ma pripravuje v správnej forme na život. Čo je pre mňa veľmi vzácna vec. Takže veľká vďaka. Nech vám to Boh odmení.

Aďo Skala: Ďakujem tým, ktorí nás podporovali a som vďačný za všetky návštevy, ktoré sme mali.

Filip Miklúš: Je to super koncept a spoznal som veľa nových ľudí. Naučil som sa nové zručnosti v domácnosti a samostatnosti, takže odporúčam aj iným, aby to mali možnosť zažiť.


Paťo Borčin: Komunita je taká, akú si ju spravíte. To je niečo, čo by som odkázal aj budúcim Barakáčom. 

Pár slov na rozlúčku…

Rozlúčiť sa s programom akým je Baraka nie je po 3 rokoch jednoduché. Intenzívne spolubývanie, známe priestory, pravidelné tímové porady a 31 životných príbehov, s ktorými som na nejaký čas previazala ten svoj. Musím sa priznať, že počas tých 3 rokov som často pochybovala, najmä o tom, či mám Barakáčom čo ponúknuť. Je veľa vecí, v ktorých som nedokonalá, slabá a krehká…Tieto pochybnosti ma prekvapili najmä preto, že som do Baraky vstupovala s veľkým nadšením a ideálmi (azda aj o sebe). Prijala som ich ako veľkú lekciu pokory a hlbšieho poznania seba i človeka ako takého. Skláňam sa pred každým jedným príbehom, ktorý som mala možnosť spoznať a veľmi túžim, aby ste, milí Barakáči, každý svojím spôsobom a na svojej špecifickej ceste kvitli a (biblickým jazykom povedané) prinášali v tomto svete hojne ovocia. Budem vám veľmi držať palce a ďakujem vám, že som smela spolu s vami a vďaka vám rásť. Vám, drahí priatelia a podporovatelia, ďakujem za to, že aj vďaka vašej podpore (v akejkoľvek forme) som mohla byť súčasťou Baraky. Vďaka aj Marekovi Zeleniakovi a Randi Cramer Laco za to, že ste tento rok prijali pozvanie byť súčasťou nášho tímu. Vďaka Ti Dávid za to všetko, čo sme spolu odkráčali tieto tri roky. Nateraz sa s Barakou ako workerka lúčim. Uvidíme čo prinesie budúcnosť, no teším sa, že môžem podporiť nový tím ako externá konzultantka. Držme im spolu palce! 

Zuzka Kotvanová  

Baraka 3 na záverečnej víkendovke na chalupe Lacovcov na Novom Svete