Baraka 4 – Ukrajinská jar

Od februára sa toho v Barake veľa udialo. Ešte v polovici toho mesiaca sme spolu strávili jeden víkend v benediktínskom Kláštore Premenenia Pána v Sampore (časť Sliača). Bola to pre nás skúsenosť s úplne iným typom komunity a podnietila naše rozmýšľanie o spiritualite a životných hodnotách. 

 

Koncom februára aj nás zasiahli správy o ruskej invázii na Ukrajine. Dve voľné izby, ktoré sme mali k dispozícii, sa postupne zapĺňali ľuďmi na úteku. Jedni prišli, iní odišli, zväčša sa zdržali len pár dní predtým, ako sa presunuli inam – tak sme sa zoznámili s Juliou a jej dcérou Sofiou a sestrou Katjou, Vikou a Davidom či Oljou. 7. marca sa u nás zabývali spolužiačky z Kyjiva Aljona a Alina a už u nás zostali. O mesiac sa k nim pridali sestry Elena a Julia a tak nás je teraz o niečo viac. Sme radi, že sme im mohli poskytnúť bezpečný priestor. 

Jarné prázdniny poznačila vlna omikronu, ktorá sa prehnala takmer celou Barakou. Sme radi, že to máme za sebou a môžeme si opäť pozývať medzi seba hostí.

Počas marcovej víkendovky sme brigádovali v sklade materiálnej pomoci pre ľudí z Ukrajiny v Zrkadlovom háji a strávili sme tiež čas rozhovormi o tom, akú komunitu chceme tvoriť a na čo sa budeme sústrediť v nasledujúcich 10 týždňoch, ktoré nám zostávajú do konca Baraky. Pomohli sme tiež s triedením približne 5000 ukrajinských knižiek pre deti, ktoré kníhkupectvom Artforum dočasne uskladnilo v priestoroch Bilingválneho gymnázia CS Lewisa. Na druhý deň sa k nám pridali študenti gymnázia a pomohli s ďalším triedením a balením. Jarné počasie sme si užili na prechádzke popri Dunaji (viď foto vyššie).

Tému vojny a utrpenia, ktoré prináša, sme otvorili aj v marcovej diskusii o jednom z obrazov, ktoré visia v Barake – Guernica od Pabla Picassa. Rozoberali sme ho v rámci Akadémie veľkých diel s pánom učiteľom Dušanom Jurčom. 

Máme pred sebou posledný mesiac a pol v Barake. Prosím, myslite na nás, aby sme zostávajúci spoločný čas využili čo najlepšie.

Ďakujeme za Vašu podporu.

Baraka 4

Olja strávila v Barake pár dní počas vybavovania potrebných dokumentov. Na našom nedokonalom klavíri nám zahrala a zaspievala dojímavú ukrajinskú pieseň.

Naše súčasné ukrajinské spolubývajúce na večernej prechádzke Bratislavou s Kristínou.

Marcová víkendovka – brigádujeme v sklade materiálnej pomoci pre ľudí na úteku v Zrkadlovom háji.

Spolu so študentmi Bilgymu pomáhame s uskladnením a triedením ukrajinských detských knižiek pre Artforum. Pri tej príležitosti sme s nadšením zaregistrovali detail na socrealistickej mozaike na budove školy – chlapec má na tričku ukrajinskú vlajku.

Picassova Guernica visí na stene v jedálni Baraky. V rámci Akadémie veľkých diel sme sa rozprávali o tom, čo na obraze vidíme a ako mu rozumieme. 

Začiatkom apríla sme pomohli s upratovaním a umývaním riadov na stužkovej piatakov, ktorá sa odohrávala v budove Bilgymu. Bolo to intenzívne, ale zvládli sme to. 

Veľká noc v Barake

V týždni pred Veľkou nocou nás navštívil kazateľ cirkvi bratskej Daniel Pastirčák so svojou manželkou Jarkou. Rozprávali sme sa nielen o význame Veľkej noci, ale aj o ich ceste k viere a o tom, čo treba na to, aby manželský vzťah vydržal. Počas stredajšej večere pribudol na našom stole tradičný baránok, ktorého pre nás upiekla Kristínina mama. 

Čo sa ešte udialo?
 • prestavili sme hodiny na Bilgyme na letný čas (Kubík)
 • začali sme si užívať slnečné počasie na priedomí Baraky (Palo)
 • žili sme našu každodennú realitu – boj so špinavými riadmi (s mnohými víťazstvami)
 • len tak sme sa spolu smiali (na foto Kubík a Vlad)
 • pozerali sme zápasy Liverpoolu aj prejav Zelenského
 • spontánne sme privítali na návšteve dvoch bývalých Barakáčov aj workerky z minulého roka 
 • osadili sme novú lavičku v záhradke a veríme, že tu po nás zostane (Kubík)
 • niektorí z nás absolvovali prvú časť maturít
 • takmer všetci sme sa popasovali s omikronovou vlnou covidu 

BARAKA 5 NA OBZORE: Hľadáme členov na ďalší rok!

Cesta aktuálnej Barake sa ešte neskončila, ale už sa začíname pozerať za horizont. Ak by ste vedeli o niekom vo veku 18-26, kto by mohol byť vhodným kandidátom či kandidátkou pre budúci rok, dajte im o nás vedieť. Ako vyzerá celý proces?

 1. Základné informácie sú na www.baraka.sk (vrátane častých otázok)
 2. Odporúčame rozhovory s rodičmi, mentormi či inými ľuďmi na škole (vrátane bývalých Barakáčov) na hlbšie premyslenie
 3. Vyplnenie dotazníku záujmu (do 31. mája)
 4. Pozvánka na rozhovor a písanie motivačného listu (do 17. júna)
 5. Finálne rozhodnutia (do 8. júla)
 6. Štart Baraka 5 – sťahovanie 1. septembra (teambuilding 2. 9.-3. 9.)


Dávid a Randi Laco