List z Baraky, Okt.2020 

September znamená pre Baraku nový začiatok a to aj pre tých, ktorí sú jej súčasťou už niekoľkýkrát. Áno, veď každý rok je v niečom jedinečný a špeciálny, no tento rok o to viac, že sme sa ocitli v bezprecedentnej korona-situácii. Napriek nej, koncom leta chodby a izby na Haanovej 28 znova ožili. Sme tu znova – v ročnom záväzku komunite a v snahe byť požehnaním (doslovný význam “Baraka”) jeden druhému, škole a Bratislave. Všetci sme si plne uvedomovali všadeprítomné otázky, ktoré momentálne obdobie prináša o spoločnom živote. Budeme v škole aj o pár týždňov? Ako by pre nás vyzerala karanténa, kebyže nás teraz znovu zavrú? Ako prebehnú dobrovoľnícke stáže? Je tu vôbec niekto, kto vie variť?

Pätnásť odvážlivcov čelí výzve ktorú prináša toto obdobie. Päť prichádza aj po minulom roku – veteráni života v karanténe – a zvyšných desať sú nové tváre. Dávid a Zuzka sú na čele ako tzv. workeri, Marek a Randi fungujú ako tzv. helperi – extra dvojica pomocných rúk pri koordinácii a koučingu niektorých účastníkov. A potom je tu jedenásť iných Barakáčov, štvrtáčky Paula a Salma, piataci Ady, Hanka, Filip, Klára, Paťo, Hela, Aďo a Rudo a gap-yearistka Nika (ktorú vítame ako našu prvú ne-bilgymáčku!)

Každý deň štartujeme spoločnými raňajkami. 6:45 je čas, kedy začne rozvoniavať čerstvo uvarená káva ktorá nás z pohodlia postelí dovedie priamo k stolu prestretému presne podľa nášho gusta. Pomaly sa oboznamujeme s jednotlivými (zlo)zvykmi; niektorí spia do 6:44 (alebo aj dlhšie), niektorí vstávajú o 5:30 na rannú sprchu a meditáciu Po spoločnom jedle a spoločnej rannej inšpirácii – posledné dni pozostávajúcej zo Zápiskov z trolejbusu – ideme každý svojou cestou.

Počas dňa v spoločných priestoroch Baraky môžete stretnúť ľudí debatovať v kuchyni, smiať sa pri šálke čaju alebo odvážne experimentovať s cestovinami. Poobede a po večeroch zase  môžte stretnúť skupinku študentov, ktorí sa brodia domácimi úlohami (alebo magisterskými/doktorandskými prácami). A niekedy jednoducho nestretnete nikoho, lebo sme preč alebo spíme.

Posledný mesiac sme okrem nastavovania dobrovoľníckych stáží (pre školu a Edubox) strávili prerábaním tohto priestoru na domov: upratovaním, maľovaním, zariaďovaním či už spoločných priestorov alebo našich izieb a pracovaním v záhradke. Ak korona opatrenia dovolia, chceli by sme tento náš nový domov predstaviť našim rodinám a kamarátom už tento víkend na Soirée.

Utorky a štvrtky máme komunitné večery, ktoré začíname spoločnou večerou a pokračujeme programom. Zatiaľ sme si len rozdelili a následne dolaďovali detaily našich úloh, ktoré budeme zastupovať tento rok, voláme to upratovacie a komunitné služby. Nebolo to, samozrejme, len o práci a povinnostiach ktoré nás čakajú. Na obrázku môžeme vidieť výsledky (neúspešných) pokusov o udržanie sa na indoboard (p.a. doska na udržiavanie rovnováhy) (Japonské Queen covery hrajúce v pozadí). V zákulisí: večer pozerania filmu Obchod na Korze (prvý česko-slovenský film s cenou Oskara) a talentový večer o Formule 1 Racing v Hankinom podaní.

Pomedzi všetku tú srandu, stále sme obozretní voči momentálnej COVID-19 pandémii. Zatiaľ sme mali troch podozrivých, ktorí mohli potenciálne prísť alebo prišli do kontaktu s niekým nakazeným (všetkých testy vyšli nakoniec negatívne – ZMENA, pozri nižšie!). V týchto obdobiach sme jedli potichu, v spoločných priestoroch sme mali stále rúška a izolovaní ľudia sa na spoločný program pripájali cez zoom! 

 

Vďaka za vašu podporu aj priania. Veríme, že sa čoskoro “vidíme” pri ďalšom update o našom spoločnom nažívaní v tomto roku a tiež dúfame, že ste všetci zdraví! 

Addendum: October 1st, 2020

Aj tu v Barake sa učíme krehkosti našich plánov. V pondelok som (Randi) dopísala draft tohto občasníku, ale kým sme ho stihli upraviť a odoslať, dozvedeli sme sa, že jeden z nás (medzitým v izolácií a po presune k rodičom) dostal Covid-pozitívny výsledok. 

Takto spätne sme obzvlášť vďační za predmyslenie situácií a za prísne ochranné procesy, ktoré sme tu mali nastavené (a ktoré dnes pochválilo aj RÚVZ!). Napriek tomu, teraz žijeme v očakávaní – v očakávaní možných symptómov, testov a ich výsledkov. Nie sme ale “v depkách”, len sme ešte viac sprísnili opatrenia a objavujeme nové režimy fungovania. Okrem permanentných rozostupov a rúšok (všade okrem izby), teraz už aj raňajkujeme a večeriame “spolu”, tzn. oddelene cez zoom. Izby a služby sme preusporiadali na základe toho, kto bol vystavený riziku viac – tí ohrozenejší majú momentálne menšiu pauzu od varenia. Veríme, že v najbližších dňoch dostaneme všetci termíny testov, dve z nás boli testované dnes a postupne by sme sa mali pridať aj my ostatní. Karanténu máme do utorka, meriame si teploty, naďalej stále dezinfikujeme a ak by náhodou niekto ďalší vyšiel ako pozitívny, presunieme ho/ju na bezpečnú izoláciu a rekonvalescenciu do útulného bytového priestoru, ktorý nám sprístupnili priatelia z Agathe (ďakujeme!).

Vďaka za všetko, prajeme všetko dobré.

S láskou,

Baraka