Baraka 4 odštartovala!

Tento rok tvorí Baraku 16 ľudí – z toho 6 Bilgymáci (Salma Al Henami, Lujza Reová, Jakub Šebo, Vlad Danilov, Adela Gregáňová, Lilly Novysedláková), 3 mladí ľudia študujúci mimo Bilgymu (Julka Sirotiaková, Samo Švec a Samo Lučenič), 2 workeri (Kristína Uhlíková a Paľo Jurčo) a 1 workerská rodinka (Ondro a Zuzka Székelyovci so svojimi troma deťmi Paľkom, Jožkom a Matejom), ktorá býva v dolnom byte. Je to veľká zmena oproti minulému roku, nielen s ohľadom na samotných Barakáčov. Obmenil sa totiž aj workerský tím. Dávid Laco, Zuzka Kotvanová, Randi Laco (predtým Cramer) a Marek Zeleniak síce zostali pracovať na Bilingválnom gymnáziu CS Lewisa, ale z Baraky sa nateraz odsťahovali. So Zuzkou i s Dávidom sa však spoločne s naším supervízorom Markom Roháčkom pravidelne stretávame a radíme – sú súčasťou nášho externého poradného tímu, vďaka ktorému dúfame, že sa nám podarí zachovať kontinuitu s predchádzajúcimi troma rokmi, keď smerovanie Baraky určovali predovšetkým oni. Sme našim predchodcom veľmi vďační za všetku energiu, čas a lásku, ktorú doposiaľ vložili do budovania Baraky. Vnímame ako obrovskú poctu i zodpovednosť, že máme príležitosť nadviazať na ich skvelú prácu. Baraku totiž netvoria len aktuálni obyvatelia Baraky, ale aj alumni, ktorí stoja za kultúrou a vtipnými i vážnymi tradíciami našej komunity. A, pravdaže, aj všetci, ktorí nás verne čítate – široká komunita našich podporovateľov a priaznivcov. Ďakujeme!

Za tím Baraky
-Kristina-

Náš prvý spoločný mesiac

Je pondelok 11. októbra, a my sa opäť stretávame pri našej spoločnej večeri. Dnes jeme menu v čisto jesenných farbách – pečenú tekvicu od Julkinho otca (ešte pozostatok zo špeciálnych darčekov zo Soireé), s pečenými batátmi a mrkvou.  Za túto kreáciu ďakujeme dnešnej kuchárskej dvojici Palimu a Vladovi. Ako tak jeme, zrazu si uvedomím, že dnes je to presne mesiac, odkedy sme sa sem nasťahovali. Tým pádom dnes slávime naše malé, mesačné výročie. O to väčší dôvod spolu oslavovať – a dať si koláč, ktorý napiekla Zuzka Székelyová (spravila vegánsky, lebo na nás myslela). 

Za posledný mesiac sme toho stihli naozaj dosť: nasťahovali sme sa sem, začali sa vzájomne spoznávať a stotožňovať s pojmom “som Barakáč/ Barakáčka”. Spoločne sa učíme, ako zabezpečiť čo najlepší chod našej spoločnej domácnosti – rozdelili sme si služby i upratovacie rajóny. Každý z nás sa učí, čo znamená skôr vstať a pripraviť raňajky pre dvanásť ľudí (a stále sa snažiť prísť s niečím, čo tu ešte nebolo – lebo nikto sa už neuspokojí s klasickými  raňajkami, sú jednoducho oldschool) Zato kreatívnych nápadov na večere máme neúrekom (už sme jedli všeličo – egg fried rice, shakshuku (alebo lečo?), tacos, poké, francúzske zemiaky, a dokonca aj vegánske halušky). Program po večeri je vždy veľmi fajn. Mali sme tu už aj nejakých hostí – ako prvý hosť k nám zavítali Dávid Laco s Randi a so Zuzkou Kotvanovou, neskôr k nám prišiel aj Marek Roháček porozprávať o živote. 

-Lujza-

Pozrite si video z úvodnej časti Soirée, kde prehovoria Števo Machajdík, Peter Figeľ a Marek Roháček a predstavia sa Vám jednotliví obyvatelia Baraky

Baraka Soirée 

Druhý októbrový víkend sme sa intenzívne venovali príprave a organizácii nášho Soirée. Bol to večer, kde sme predstavovali Baraku –  jej priestory, ako aj nás samých – našim rodičom a priateľom Baraky. Počas úvodného programu sa nám prihovoril Števo Machajdík, a porozprával o tom,ako sa zrodila celá myšlienka Baraky. Okrem neho sa predstavil aj Peťo Figel, riaditeľ Bilgymu, ktorý hovoril o jeho skúsenosti v saleziánskej komunite. Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí nám priniesli darček – všetky platne sme si už prehrali na našom gramofóne. Musíme uznať, že sú super! A tiež si priebežne pochutnávame na vynikajúcich zaváraninách!

Pre tých, ktorí nemohli prísť a zažiť Baraka Soirée naživo, máme pre Vás aj link, kde si môžete pozrieť celý stream. Príprava celého večera bola pre nás veľká výzva, no spoločne sme sa hecli, prežili zopár náročných technických večerov, a dali sme to. Od prípravy programu, workshopov, či malého občerstvenia, sme spoločne zisťovali, aké je to pracovať na niečom väčšom spoločne.

Dúfame, že sa všetkým tento večer páčil, a že nás opäť čoskoro poctíte svojou návštevou!

-Lujza-