List priateľom Baraky, december 2019 

Milí priatelia a podporovatelia, milí prví absolventi Baraky, Verím, že nasledujúce riadky a fotky Vám aspoň čiastočne pomôžu nadýchnuť sa toho, čím žijeme, respektíve o čo sa pokúšame. Ďakujem za Vašu všakovakú podporu a prajnosť a ďakujem Baške, Matejovi a Zuzke, že dali dokopy toto “jesenné nadýchnutie”, ku ktorému vrelo odporúčam šálku čaju. S pozdravom, Dávid Laco 

Poznáte ten čarovný pocit, keď pozeráte na pestrofarebnú nádheru na jesenných stromoch? Rôzne odtiene červenej, žltej, hnedej…Vďaka jeseni dostávame možnosť zastaviť sa a len tak žasnúť nad tým, aký je svet okolo nás, a to aj uprostred rušnej každodennosti. 

Baraka od septembra pokračuje ďalej. My, desiati noví Barakáči (+David&Zuzka, sme prebrali štafetu od účastníkov prvého roka (týmto ich pozdravujeme a ďakujeme za ich dary????). A tak spolu zisťujeme, že Baraka je takým jesenným stromom: plná pestrofarebnosti. Tento rok je zložená z 12 nových listov: sedem z nich maturuje, jeden list je v treťom ročníku, jeden je čerstvý Bilgym alumni a tri pracujú full-time pre školu. 

Takýto západ slnka sme si vychutnali počas našej novembrovej víkendovky v Studienke 

Od prvého dňa neustále objavujeme, čo to tá „baraka“ (= požehnanie) vlastne znamená. Náš obvyklý týždeň začína raňajkami o 6:45 (snažíme sa nemeškať, ale k dokonalosti nám vždy chýba nejakých pár minút). Máme vytvorený špeciálny rozpis, takže sa vždy striedame v ich príprave a upratovaní. Popri raňajkách sa obohacujeme a inšpirujeme rôznymi rannými zamysleniami. Napríklad sme si čítali úryvky z Havlových listov, Zápisky z trolejbusu od p. Tomáša Komrsku, žalmy, úryvky z kníh, ktoré práve čítame alebo si púšťame naše obľúbené piesne. Teraz, v poslednom novembrovom týždni, sa obohacujeme obľúbenými básňami. 

Okrem raňajok sa v utorky a štvrtky stretávame pri spoločných večeriach. Tie pripravujeme v dvojiciach, ktoré sú tiež pravidelne a spravodlivo obmieňané. Je to skvelá príležitosť sa viac spoznať a aj ukázať (alebo vylepšiť:)) svoje kuchárske zručnosti (miestami vzniká až zdravá rivalita o najlepšieho kuchára Baraky). Vznikli nám tu už rôzne dobroty: lasagne na tri spôsoby, rôzne typy cesnačiek, či kuracie prsia v medovom náleve. Občas sa objaví aj torta, keď má niekto z nás narodeniny! 

Spoločný večer na našej víkendovke, hlavnou témou bola identita. 

Tak ako minulý rok, v spolupráci s Akadémiou veľkých diel objavujeme hĺbku a význam výtvarných, hudobných či literárnych diel. Zatiaľ sme sa zamýšlali nad básňami Czeslawa Milosza, Stravinského Svätením jari a aj nad Guernicou od Pabla Picassa, ktorá nám pribudla na jedálňovú stenu. 

Až potiaľto fungujeme veľmi podobne ako prvá Baraka. Čo je však nové? 

Večerný program je každý týždeň v mesiaci venovaný štyrom rôznym aktivitám: diskusia s hosťom, spoločný ekologický projekt, rozvažovanie nad vybraným umeleckým dielom alebo spoločné štúdium. Privítali sme tu viacero vzácnych ľudí: Daniela a Jarku Pastirčákovcov, Ralpha Gattiho s manželkou Bony, ktorí prišli spolu s americko-chorvátskym párom Jamesom a Petrou (ich projekt čeknite tu: http://www.ecswp.org/), či ľudí zo širšieho tímu Baraky a Bilgymu. Obohatili nás svojimi skúsenosťami, ale aj jedinečnými životnými príbehmi. 

V rámci spoločného projektu nás zaujíma problematika ekologickej udržateľnosti na Bilgyme. Chceme byť aktívnejší v čistení parku za školou, ale aj v povzbudzovaní ostatných k dôslednejšiemu separovaniu. Súčasťou štvrtkových večerov sú tzv. interné komunitné porady, na ktorých reflektujeme to, ako sa nám darí spolu nažívať. Takto sme mali napr. vášnivé diskusie o tom, ako vylepšiť upratovací systém (a to najmä v kuchyni), či ako sa povzbudzovať k skoršiemu spánku. Tiež myslíme na telesnú pohodu a tak sme si už zahrali volejbal s fit loptami, naučili sme sa základy tanga a prebádali sme okolie Bilgymu večernými prechádzkami. 

Novinkou tohto roka je, že sme na každé dva týždne spravidelnili koučingy (tzv. prechádzky) medzi Dávidom a chalanmi a Zuzkou a dievčatami. 

Toľko novinky z prvých pár mesiacov druhého roka Baraky. Prajeme vám ešte pekný zvyšok jesene a začínajúceho adventu, aby ste aj vy mali čas sa zastaviť a žasnúť. Vďaka za všetko! 

Jeden z našich spoločných večerov s hosťami z Ameriky a Chorvátska. Témou bol ich životný príbeh a misia. 
Na Na Soirée sme pre návštevníkov pripravili rôzne workshopy, toto bol jeden z nich- Eko workshop
Výhody bývania v rámci budovy školy: máme k dispozícií telocvičňu, takže môžeme aj v zime pracovať na hesle: „V zdravom tele zdravý duch.“