Pre záujemcov

Pre koho je Baraka?

Členom komunity sa môže stať ktokoľvek kto má 18-26 rokov a prejde výberovým procesom. Ten je zameraný na zhodnotenie toho, ako by uchádzač  mohol byť nápomocný pre školu (a komunita pre neho). Členovia môžu byť starší študenti, absolventi alebo mladí učitelia z prostredia Bilgymu. Členovia Baraky majú záujem rásť a prispievať k rozvoju druhých aj prostredia Bilgymu a okolia. Niektorí sú veriaci a niektorí neveriaci, agnostici alebo pochybovači. Majú ale spoločné, že túžia lepšie pochopiť seba, svet a dobu, v ktorej žijeme. Všetci sú vítaní.Kritéria

- člen komunity musí mať minimálne 18 rokov

- člen komunity môže byť dospelý študent / gap yearista / mladý účiteľ / iné  

- u člena komunity sa predpokladá psychologická zrelosť a samostatnosť

- člen komunity je odhodlaný žiť v komunite počas školského roka a absolvovať povinný program

- člen komunity sa riadi spoločnými pravidlami (Komunitným poriadkom)

- Náklady od členov komunity sa očakáva mesačný finančný príspevok 200 Euro (plná cena programu je 550eur/človeka/mesiac). V tomto príspevku je zahrnuté ubytovanie, raňajky, spoločné večera 2x týždenne a náklady pri spoločných víkendovkých podujatiach (ubytovanie, cestovanie a plná penzia). Prevádzkové a mzdové náklady, pracovná a mentoringová podpora a rozvojový program sú zabezpečené vďaka donorom. Napriek tomuto si uvedomujeme že mesačný príspevok 200 Euro môže prekračovať možnosti niektorých z uchádzačov. Veríme, že peniaze by nemali byť jediným dôvodom prečo nezvažovať komunitu a preto ponúkame štipendiá aj voči tomuto príspevku. 

Frequently asked questions (FAQ)

Ako vyzerá typický deň v komunite?
Každý deň začíname o 6:45 spoločnými raňajkami. Doobeda a poobede sa každý člen komunity venuje svojim povinnostiam ale aj radostiam (predmety v škole, stáž, šport, knižka, kamaráti,...). Ak je utorok alebo štvrtok, tak sa stretáme na spoločnú večeru a rozvojový alebo komunitný večer od 19:00 (resp. tí,ktorí varia tak skôr) a spoločne skončíme o 21:15. Zvyšok voľného času počas týždňa je v tvojich rukách!  


Môžem sa zúčastniť aj kratšej doby ako 10 mesiacov?

Baraka je tu vždy na dobu školského roku, takže začneme koncom augusta a skončíme koncom júna. Rastieme, pracujeme a žijeme spolu, takže máme jeden voči druhému záväzok a treba tomu prispôsobiť aj očakávania. Sme ale ľudia a preto vždy stojí za to zvážiť výnimky a pochybnosť či to dám na celých 10 mesiacov by nemala stáť v ceste odhodlaniu dať to.


Existuje určené kurikulum štúdia?

Momentálne u nás prebieha prvý rok, takže kurikulum nemáme. Aj zo skúsenosti vieme, že kladieme dôraz nielen na osobnostný, ale aj profesný rozvoj. Štúdium prebieha v podobe workshopov a diskusií s rôznymi miestnymi aj zahraničnými hosťami. Počas roka budú naše nosné témy identita (Kto som?), kontext (Kde to žijem?) a poslanie (Čo s tým?).

Koľko peňazí budem potrebovať?

Náklady na člena na mesiac sú 550 EUR ale vďaka donorom nám stačí ak prispeješ 200 EUR/mesačne (a ešte aj s týmto vieme pomôcť ak by bolo treba). V tomto je ubytovanie, spoločné raňajky každý deň, 2x do týždňa teplá večera a spoločné víkendovky mimo BA (ubytovanie s plnou penziou, cestovné). Ostatné náklady sú individuálne takže závisia na tom, ako úsporne žiješ resp. ako sa stravuješ počas týždňa (napr. či si varíš alebo funguješ na suchej strave atď.).


Musím si priniesť vlastné uteráky a bielizeň?
Dostaneš jednu sadu ikeáckej postelnej bielizne, ktorá je pekná ale kludne si dones aj vlastnú. Uteráky si dones.

Budem mať v Barake prístup na internet?
Áno, máme wifi. (dokonca dve)

Ako je to s návštevami v komunite?

Každá dobrá komunita sa vyznačuje pohostinnosťou. Každá domácnosť zároveň potrebuje aj nejaký čas iba pre seba. Zatiaľ máme pre seba vyhradené dva večery a víkendovky, zvyšok je na diskusiu. Pokiaľ to zvyšný obyvatelia dovolia (čo je väčšinou vždy), tak sú návštevy povolené.

Koľko musím v komunite tráviť času?

Povinný čas v komunite: každodenné spoločné raňajky, utorok a štvrtok večer, jedna víkendovka za mesiac. Zvyšok času ťa nikto nebude nútiť zostávať v komunite, ale vysoko to odporúčame (podľa tvojich možností) a to kvôli rozvoju komunity. Platí, že od komunity dostaneš toľko, koľko do nej vložíš a z predošlých situácií bol spoločný čas vždy pozitívne hodnotený.


Ako to je s poistením počas pobytu v komunite?

Pokiaľ si študentom Bilgymu alebo študentom VŠ – žiješ si bezstarostne, lebo za teba zdravotné a sociálne poistenie platí štát
Ak študentom nie si a nie si ani zamestnaní, si samoplatcom, ak zametnanie máš, tak za teba platí odvody zamestnávateľ


Budem stíhať popri komunite aj brigádu?

Je to na tvojom zvážení. V rámci komunity budeš mať stáž, no stále si pánom svojho času, takže ak si to vieš zmenežovať, prečo nie. Niektorí z nás doučujú, Eva doučuje plávanie, David robí rozvoz jedla, Baška stráži deti, takže by to malo byť zvládnuteľné.


Môžem sa stravovať sám?

Každé ráno sú spoločné raňajky a 2x do týždňa spoločná večera. Zvyšok stravovania si každý zabezpečuje individuálne (môžeš chodiť do školskej jedálne alebo si navariť v komunitnej kuchyni. Alebo hladovať.) Ak máš nejakú diétu, alebo intolerancie, tak sa jedálniček prispôsobí. 


Je komunita útulkom pre “unavených a zničených”?

No...tu si aj oddýchneš, aj zamakáš, výhodou ale je, že na jedno aj na druhé môžeš byť aj sám aj s druhými.


Musím byť kresťanom?
Nie! 

Budem potrebovať nejaké ďalšie veci pre pobyt v komunite? = počítač atď..

Povedzme to tak: predstav si, že ideš bývať na intrák: čo všetko si zoberieš? :)


Keď už sme pri ubytovaní, ako je to rozvrhnuté s chlapcami a dievčatami? 

Všetci sme na jednej chodbe,  ale dievčatá a chlapci budú bývať v oddelených izbách (buď dve-tri dievčatá spolu alebo dvaja-traja chlapci spolu) a v prípade zdielaného sociálneho zariadenia pôjde o dve čisto chlapčenské alebo čisto dievčenské izby. Zároveň platí pravidlo, že z úcty k súkromnému priestoru druhého pohlavia sa chlapci a dievčatá navzájom nenavštevujú. Priestoru na stretávanie sa je ale inde dosť (klubovňa, kuchyňa, študovňa a iné priestory v škole), takže človek bude mať aj dosť súkromia aj dosť priestoru na čas s druhými.

Nemám ešte 18, môžem sa stať členom komunity?

Nie. Ak ťa komunita zaujala a ešte nemáš 18, skús sa prihlásiť o rok, dva.


Potrebujem angličtinu pre pobyt v komunite?

Komunita je súčasťou Bilingválneho gymnázia. Rozprávať sa budeme po slovensky ale niektoré texty/filmy/diskusie s hosťami budú aj v angličtine, takže aspoň na elementárnej úrovni ju budeš potrebovať. Zároveň však angličtina nie je kritériom na výber členov komunity.


Neštudujem ani som neštudoval na Bilgyme, môžem byť členom komunity?

Jasné! Pokiaľ sa tvoja životná vízia a poslanie zhoduje s poslaním komunity, je možné byť súčasťou, aj keď nie si „bilgymák“.


Mám aj iné projekty v živote, nie sú na prekážku?

Tak isto ako pri brigádach. Je potrebné počítať s tým, že na 10 mesiacov sa zaväzuješ investovať svoj čas a energiu do komunity. Okrem niekoľkých "povinných" spoločných časov budeš mať svoj projekt na Bilgyme (a supervízora). Ak máš iné projekty, tak toto je treba dopredu zohľadniť.  Ak máš takú aktivitu, ktorú by dávalo zmysel prepojiť s pôsobením v Barake/na Bilgyme, určite sa ozvi a možno sa nám to podarí zladiť s našimi cieľmi a očakávaniami a stane sa tvojím "projektom". 


Znie to zaujímavo, čo teraz?

Máš záujem zistiť viac? Rozmýšlaš, že by si sa chcel stať členom komunity?

Ozvi sa osobne alebo prostredníctvom tohto formulára a dohodneme si s Tebou stretnutie.